zabrze restauracja

Jest jednym z ciekawszych miast, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po Górnym Śląsku, a jego zabytki na każdym z nas mogą zrobić wrażenie. Zabrze ma się czym pochwalić, a spacery po jego ulicach będą dla wielu z nas rewelacyjną przygodą. Co warto wiedzieć o tym mieście? Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Zabrze i jego miejsce na mapie Polski
Zabrze jest jednym z ciekawszych miast na terenie województwa śląskiego, a położenie na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego to czynnik, który do dziś w znacznym stopniu wpływa na jego charakter. Zabrze to przede wszystkim kopalniane szyby wieże ciśnień, które w lokalnym pejzażu wciąż zajmują bardzo ważne miejsce. To również piękne doliny Kłodnicy i Bytomki, nad którymi nie brak malowniczych zakątków.

Z kart historii – Zabrze i jego dzieje
Dzieje Zabrza sięgają czasów średniowiecza, a pierwsze wzmianki na temat jego dzielnicy Biskupice pochodzą z połowy XIII wieku. Pod koniec XIII wieku w dokumentach wspominane jest już Zabrze, które powoli staje się coraz ważniejszym ośrodkiem osadniczym. Dynamiczny rozwój Zabrza zaczyna się pod koniec XVIII wieku, kiedy to na jego terenie zaczynają powstawać pierwsze kopalnie. Jako pierwsza pracę zaczyna „Królowa Luiza”, uruchomiona w 1796 roku, rok później powstaje kopalnia „Anna”. Wkrótce Zabrze trafia w ręce bogatej rodziny Donnersmarcków, którzy sporo inwestują w miejscowy przemysł. Efekt? W XIX wieku powstają tu kolejne zakłady pracy. I choć dawne huty i kopalnie powoli kończą swą pracę, wiele z nich pozostaje ważnymi punktami na mapie miasta. Z wielkich zakładów pracy przemieniają się w atrakcje turystyczne, dzięki którym do Zabrza zagląda coraz więcej gości z odległych zakątków Polski. Dla nich podziemny spacer po kopalni może się okazać nie lada gratką, a przy okazji wspaniałą lekcją historii.

Zabrze i jego skarby – na jakie atrakcje warto tu zwrócić uwagę?
Zabrze ma się czym pochwalić, a ciekawych zakątków na jego terenie nie brakuje. Piękne budowle, które skupiły się przy słynnej ulicy Wolności, robią wrażenie, podobnie jak miejskie muzea, dzięki którym można poszerzać swą wiedzę na temat miasta oraz górniczych tradycji. Zabrze to również ciekawe osiedla robotnicze, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje osiedle Zandka, oraz piękne świątynie, godnie reprezentowane m.in. przez kościół św. Józefa oraz drewniany kościół św. Jadwigi, będący cenną pamiątką z okresu międzywojennego. Dla tych, którzy będą chcieli odpocząć na łonie natury, ciekawym celem wycieczki może się stać Miejski Ogród Botaniczny, z kolei na miłośników kultury czekają takie obiekty, jak Filharmonia Zabrzańska oraz Dom Muzyki i Tańca. Najcenniejszymi skarbami tego miasta pozostają jednak zabytki techniki, godnie reprezentowane przez takie obiekty, jak Kopalnia Guido oraz Skansen Górniczy Królowa Luiza.

Atrakcje, którymi może się pochwalić Zabrze, mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. To miasto ma się czym pochwalić, a kto postanowi poświęcić mu więcej uwagi, ten z pewnością żałować nie będzie.

Podróżników po Zabrzu zapraszamy do pysznej restauracji inspirowanej kuchnią śląską.

Related Posts