Barbórka jest świętem górników (oraz wszystkich osób związanych z poszukiwaniem paliw kopalnych) obchodzonym 4 grudnia, w dniu Św. Barbary patronki dobrej śmierci, oraz ciężkiej pracy. Święta Barbara pochodziła z rodziny pogańskiej, gdy przeszła na chrześcijaństwo i nie chciała wyrzec się wiary była okrutnie torturowana i skazana na śmierć. Wyrok śmierci wykonał jej ojciec, a według legendy gdy odciął głowę swojej córce natychmiast śmiertelnie poraził go piorun. Dla wszystkich górników jest to szczególny i wyjątkowy dzień. Właśnie 4 grudnia podczas specjalnych uroczystości składane są ogromne podziękowania dla tych dzielnych ludzi za trud i odwagę, jakie wkładają w swoją pracę. Barbórka zaczyna się wzniosłą mszą świętą która odbywa się w kościele lub w cechowni obok figury patronki i uczestniczą w niej ubrani w galowe mundury górnicy. Następnie przychodzi czas na parady, a na nich prym wiodą orkiestry górnicze prezentując swój kunszt muzyczny. Górnicy w swych odświętnych ubraniach przechadzają się ulicami miast wyśpiewując hymn górniczy. W tym ważnym dniu nie brakuje również koncertów, różnego rodzaju akademii, oraz bali w których uczestniczą całe rodziny górników. Zanim jednak nadejdzie Barbórka, to już na kilka dni przed zaczynają się tradycyjne biesiady…
Tradycyjne biesiadowanie barbórkowe odbywa się w tak zwanych karczmach piwnych, gdzie przy dwóch stołach zasiadają górnicy. Przy jednym stole „Stare Strzechy”, a przy drugim „Młode Strzechy” i rywalizują ze sobą w różnych zadaniach (nie tylko w piciu piwa). Wszystko odbywa się w wesołej atmosferze, a nad punktacją czuwają Kontrapunkty. Podczas takiej imprezy jest mnóstwo śmiechu, opowiadane są różne anegdoty, oraz śpiewa się wiele górniczych przyśpiewek. W tym czasie zostają przyjmowani nowi adepci do górniczej braci, odbywa się to w ten sposób, iż pierwsze amatorzy recytują tekst ślubowania, a następnie wykonują symboliczny skok przez skórę. Skórę trzyma dwóch seniorów górników, lub jest ona ułożona na specjalnym podwyższeniu. Jeżeli ktoś zastanawia się dlaczego skóra, to odpowiadamy że właśnie ten materiał dawniej towarzyszył górnikom podczas pracy pod ziemią. Skóra służyła do siedzenia jak również do klęczenia gdy wymagały tego warunki pracy. Podczas karczmy piwnej obowiązuje także zasada, że panowie bawią się we własnym gronie do północy, a po tym czasie mogą dołączyć i panie, aby razem ucztować dopóki komu starczy sił:). Jak łatwo się domyśleć głównym napojem podczas biesiady jest piwo, ale oczywiście piwo bez jedzenia nie smakuje tak samo, więc pyszne jedzenie króluje na barbórkowo – biesiadnych stołach. Co mamy na myśli pisząc pyszne jedzenie? Sprawa jest bardzo prosta, otóż Barbórka, górnicy, kopalnie, węgiel to głównie Śląsk, a jeżeli Śląsk to oczywiście najlepsza kuchnia na świecie, czyli tradycyjne śląskie dania.
Barbórkowe świętowanie czas zacząć. Niech na stołach znajdą się rolady z modrą kapustą, golonki, kluski i swojskie wędliny. Piwo niech leje się strumieniami, a Wy kochani górnicy poczujcie się wyjątkowo bo to wasz dzień! Z całego serca dziękujemy Wam za waszą pracę i życzymy Wam tyle samo wyjazdów ile zjazdów i niech Św. Barbara ma Was w swojej opiece.